Franchise Sistemi faydalı mıdır?

Bu sorumuzun iki tarafı var. Franchise Veren (franchisor) taraf ve Franchise Alan (franchisee) taraf. Eğer her iki tarafta sistemin kurallarını biliyor ve karşılıklı olarak birbirlerine güveniyorlarsa bu ortaklıktan mutlak başarı çıkacaktır.

Franchise Veren açısından değerlendirdiğimizde franchise sistemi,denenmiş ve başarılı olmuş bir modelin,en hızlı ve en kolay büyüme şeklidir.Uluslararası piyasalarda franchise sistemi dendiğinde Amerikan markalarının çok büyük bir üstünlüğü söz konusudur. Hepimizin çok yakından tanıdığı Starbucks, Mc Donalds, Burger King, Domino’s Pizza, Pizza Hut, Subway ve KFC gibi markaların dünya üzerinde on binlerce satış noktası bulunmaktadır. Birbirlerinden farklı özellikleri olsa da bu markaların ortak yönü dünyada bu kadar insana franchise sistemi sayesinde ulaşabilmekteler. Ülkemizde de 90’lı yıllarda başlayan franchise sistemi bilinci her geçen gün artmakta ve yerel markalarımızın hem yurtiçi hem de yurtdışı büyümelerine katkı sağlamaktadır. Simit Sarayı, Mado, Özsüt, Tavuk Dünyası, Kasap Döner gibi markalarımız bugün yurt genelinde yüzlerce şubeleriyle hizmet veriyorlar, hatta bir kısmının önemli oranda yurtdışı mağazaları da mevcut. Tüm bu büyüme senaryoları franchise sistemi sayesinde yazıldı. Önemli olan sistemi doğru kurgulamanız ve açtığınız her noktada standart hizmet sunabilmenizdir. Eğer yaptığınız işi büyütmek, bir başarı hikayesi yazmak istiyorsanız vakit geçirmeden siz franchise sisteminizi kurun bizde TFC Danışmanlık olarak sisteminizi kurmanız konusunda uzman kadromuzla destek verelim.

Gelelim Franchise Alan tarafından olayın değerlendirilmesine. Tanımlamamızda da bahsettiğimiz üzere denenmiş ve başarılı olmuş bir sistemin parçası olacağı için franchise alan aslında işe başlarken riskini minimize ediyor. Yapılan araştırmalarda yeni kurulan şirketlerin sadece %40 ‘ı 5 yıllarını doldurabilmektedir. Ancak franchise aldığınızda arkanızda güçlü ve tecrübeli bir marka olması koşuluyla ilk 5 yılınızı tamamlama ihtimaliniz çok daha yüksek. Franchise aldığınız zaman alabileceğiniz destekleri sıralarsak;

· Üretim

· Eğitim

· Pazarlama

· İnsan Kaynakları

· Operasyon

· Denetim

· Bilgi İşlem

· Ekipman

· Reklam

Gibi tek başınıza yapmakta zorlanacağınız bir çok önemli destekten bahsetmeliyiz. Ancak buradaki kiritik süreç doğru marka seçimi yapabilmenizdir. Seçtiğiniz markanın temel prensibi kazan-kazan olmalıdır. TFC Danışmanlık olarak bu konuda da destek vermeye hazırız.