Lokasyon neden bu kadar önemli?

Çevrenizdeki tüm esnaflara, ki buna günümüz modernize edilmiş hali olan perakendeciler de dahil, işleri ile ilgili en önemli konunun ne olduğunu sorduğunuzda, çoğunlukla size dükkanı nerde açacağını bilmenin öneminden bahsedeceklerdir. Gerçektende reel piyasa şartlarında ne tür bir iş yapacağınız kadar bu işi nerede yapacağınızda önemli. Büyük rekabetin olduğu tabiri caiz ise köpek balıklarıyla dolu bir havuza mı atlamak doğru? ya da daha önce kimsenin keşfedemediği yeni boş alanlar mı bulmak daha doğru ? Kolay olan boş bir pazar bulup orada iş yapmaktır, ama günümüz şartlarında insanların bu kadar güçlü iletişim ağları ile dünyanın bir köşesinde olan biten her şeye birkaç dakikada ulaşabiliyorken bu artık pek mümkün görünmüyor. Dolayısıyla ne iş yaparsanız yapın mutlaka kendinizi ciddi bir rekabete hazırlamanız gerekiyor. İşte bu hazırlığı yaparken en önemli karar olan dükkanı nerede açacağınızı bilmenizi sağlayacak aşağıdaki soruların cevaplarını bulmamız gerekir;

 

· Benim müşterim kim?

· Müşterilerimin beklentisi ne ?

· Müşterilerimin tüketim alışkanlıkları ne ?

· Müşterilerimin alım gücü ne ?

· Müşterilerimin sosyal yaşantısı nasıl ?

· Rakiplerim kimler ?

· Rakiplerimden farklı ya da daha iyi ne yapabilirim ?

· Müşterilerimin tekrar gelmesi için onlara nasıl bir neden sunabilirim ?

Bu soruları daha fazla uzatmak mümkündür. Bunların tamamını araştırmak, yapmak istediğiniz iş ile ilgili size inanılmaz ip uçları verecektir. Peki bu soruların cevaplarını nasıl bulacağız ? Tabi ki geleneksel yöntem olan saha çalışması çok önemli yani iş yapmak istediğiniz sahada rakipleriniz kimler? Rakibiniz olmayan başka iş alanlarındaki durum ne ? Tüketicilerin davranışlarının gözlemlenmesi gibi konular için sahada olmak ve araştırmak çok önemli. Fakat saha da olsak bile ulaşamayacağımız veriler olacaktır. Mesela ortalama hane geliri, 1km içinde kaç kişinin yaşadığı, yaşayan bu insanların demografik analizleri, harcama gücü…vb.bunlara da artık ulaşabildiğimiz çok özel harita analiz programları bulunmakta ki bunlardan en önemlisi olan maptriks bizim de çözüm ortaklarımızdan biridir. Tüm bu iş planları ve dijital analiz programları tek bir amaca hizmet etmek için yapılır, doğru lokasyon seçimi. Çünkü işe başlarken doğru lokasyonu seçerek başlarsanız işe başladıktan sonraki enerjinizi gelişimi ve büyümeye harcayabilirsiniz. Artık dükkanı açıp bekleme devri sonra erdi.

Biz her zaman perakendeyi bisiklet kullanmaya benzetiriz. Biliyorsunuz ki bisiklet kullanırken belli bir süre pedalları çok hızlı çevirdikten sonra dursanız bile bisiklet o hızla yoluna devam edecektir, ama unutmayın ki bir süre sonra hızı düşecek ve bir noktada devrilecektir. Dolayısıyla pedallara basmaya devam etmek zorundasınız.